Współczesne ikony ręcznie wykonane

Urok ikon tkwi w jednej strony w uproszczeniu przedstawianych postaci, z drugiej natomiast strony w bogatym zdobnictwie, które widoczne jest w tego typu obrazach. Bardzo popularne tematy sakralne nawiązują do ważnych wydarzeń religijnych, jak również postaci. Dlatego popularnym elementem symbolicznym jest aureola znajdująca się nad głową przedstawianych osób.

Piękne malarstwo ikonograficzne

ręcznie malowana ikonaTematyka ikon w dużej mierze czerpie z motywów sakralnych. Pierwotnie ikony wykonywane w okresie starożytnym, właściwie u jego schyłku, związane były z malarstwem portretowym. Następnie zaadaptowane przez cerkwie oraz kościoły, wykorzystywały piękne malarstwo ikonograficzne do uwieczniania ważnych dla religii osób, czy przedstawień najważniejszych w hierarchii niebiańskiej postaci. W dalszym ciągu ręcznie malowana ikona cieszy się popularnością wśród miłośników sztuki, także wśród osób, które z zamiłowania kolekcjonują sztukę sakralną. Na sporo uwagi zasługuje przede wszystkim sposób wykonania tego rodzaju obrazów. W hołdzie dawnym twórcom, jak też długiej tradycji ikonograficznej, współcześni malarze w dalszym ciągu bazują na tradycyjnych technikach. Rzemieślnicy najbardziej przywiązujący uwagę do sposobu wykonania ikony, często samodzielnie przygotowują materiały, w tym właśnie tempery na bazie jajka.

Uproszczone przedstawienie w postaci zostaje zrównoważone przez bogate zdobienia, intensywnej kolorystyki szaty, złocenia i szereg atrybutów prezentowanych na ikonie. Dlatego ten rodzaj sztuki jest bardzo charakterystyczna i łatwy do rozpoznania. Dodatkowa pieczołowitość i kunszt wykonania przekładają się na piękno ikon, które są w dalszym ciągu często prezentowane w domach aukcyjnych, jak również kupowane przez osoby pałające zamiłowaniem do sztuki. 

Współczesne ikony ręcznie wykonane
Przewiń na górę