W jaki sposób termowizja zabezpiecza przed pożarem?

termowizja

Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że dzięki kamerom termowizyjnym można zapobiec pożarowi zakładu. Wielu producentów zaczęło stosować w swoich zakładach ten system profilaktycznie po tym, jak zdarzały się częste pożary na magazynach. Głównie z takim problemem mogą borykać się producenci płyt pilśniowych.

Termowizja jako sprawdzona metoda

termowizjaPłyty, które są zgromadzone w magazynie, bardzo często za sprawą nierównomiernego rozłożenia wilgoci podczas procesu suszenia ulegają samozapłonowi. Może to powodować ogromne straty materialne – jak każdy pożar. Niektórzy zaczęli stosować monitoring, którego głównym elementem są kamery termowizyjne. Zamontowana w magazynie kamera termowizyjna miała za zadanie kontrolować temperatury powierzchni płyt po wysuszeniu ich, a jeśli tania termowizja zarejestrowała przekroczenie temperatury, zostawał wszczęty alarm. Świetnie sprawdzi się do takich zadań kamera FLIR, którą powszechnie doceniają klienci z różnych branży. FLIR nie pierwszy raz sprawdza się również podczas pożaru. Straż pożarna w niektórych jednostkach dysponuje także kamerami termowizyjnymi, dzięki którym strażacy mają możliwość dostrzeżenia miejsca rozprzestrzeniania się ognia w gęsto zadymionych budynkach. Kamera bardzo wyraźnie rejestruje ognisko zapalne, dzięki czemu znacznie szybciej można podjąć odpowiednie decyzje w celu ugaszenia pożaru. Przy produkcji płyt pilśniowych zwraca się uwagę raczej na to, aby zapobiegać takim sytuacjom – dlatego zawieszone w budynku kamery cały czas rejestrują stan temperatury.

Trzeba pochwalić w tym kamerach to, że umożliwiają jednoczesny pomiar temperatury w każdym punkcie powierzchni tych płyt, ponieważ jednocześnie są w stanie monitorować bardzo duże obszary. Pomiar zaś dokonywany jest w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybką reakcję.

W jaki sposób termowizja zabezpiecza przed pożarem?
Przewiń na górę