Szybką fuzja przedsiębiorstw

Prowadzenie działalności zawsze niesie ze sobą ryzyko. Jedne firmy się rozwijają i poszerzają swoje możliwości podbijając rynek, a inne po kilku latach kończą działalność, bo stają się nierentowne lub nie potrafią się przebić ponad konkurencję.

Na czym polegają fuzje przedsiębiorstw?

fuzja przedsiębiorstwaNa rynku działają przede wszystkim jednoosobowe działalności gospodarcze, których jest nawet kilka milionów. Do tego dochodzą spółki, które przeważnie stanowią duże firmy o złożonej formie organizacyjnej. W trakcie działalności każdej z nich może się wydarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji, które wymagają elastycznego podejścia. Rynek szybko się zmienia i pozwala utrzymać się tylko najlepszym, największym lub też elastycznym firmom, które potrafią sobie poradzić w każdej sytuacji. Jedną z sytuacji jaka ma miejsce na rynku jest fuzja przedsiębiorstwa, która najprościej mówiąc oznacza połączenie przynajmniej dwóch przedsiębiorstw. Nie ma reguły jakie to mogą być przedsiębiorstwa, ponieważ przepisy w tej kwestii zostawiają wiele możliwości właścicielom firm. Mogą to być dwie działalności konkurencyjne z tej danej branży lub prowadzące odmienny biznesy, które mogą się uzupełniać. Celem fuzji jest oczywiście zwiększenie zysku poprzez połączenie sił. Zgodnie z zasadą – większy może więcej, przedsiębiorstwa łącza się, gdyż razem mogą znacznie więcej aniżeli dwie, małe oddzielne firmy, które dodatkowo ze sobą konkurują. Fuzja zmienia status firmy, wymusza zawarcie nowych umów o ustalenie nowego ładu organizacyjnego.

Przeważnie na rynku się słyszy o fuzjach gigantów, którzy po długi negocjacjach i analizach podpisują stosowne umowy, regulujące nowy porządek prawny. Z pewnością jeden duży sklep może znacznie więcej wynegocjować z dostawcami niż mały sklepik.

Szybką fuzja przedsiębiorstw
Przewiń na górę