Stale odporne na korozję

stal

Dobór materiału do obróbki skrawaniem jest niezwykle ważny, ponieważ nie tylko musimy brać pod uwagę właściwości materiału pod względem dalszego korzystania z wykonanego przedmiotu, ale także obrabialność, żeby przy wykonywaniu nie stracić nadmiernie dużo narzędzi i nie musieć tak zaniżać parametrów skrawania, żeby wyrób nie był tak opłacalny, jak może być.

Dobrze obrabialna stal odporna na korozję

stalStal odporna na korozję, a także na kwasy, jest wymagana w bardzo wielu przedmiotach. Przede wszystkim taki wymóg jest stawiany przedmiotom używanym w kuchni, łazience, czy gdziekolwiek, gdzie jest duży kontakt z wodą, solą i zakwaszonym środowiskiem. Gdy jeszcze musimy taki materiał obrobić skrawaniem, na tokarce czy frezarce, warto wybrać dobry materiał. Stworzona pod te wymagania jest stal chromowo-niklowa o strukturze austenitycznej o oznaczeniu 1.4305, albo w normach europejskich X8CrNiS 18-9. Jak wynika z oznaczenia jest to stal o dużym składzie chromu i niklu, co wpływa na jego zwiększoną odporność na korozję, ale także zawiera wyższą niż zazwyczaj w takich stalach siarkę, dzięki czemu skrawalność jest bardzo dobra, niemal porównywalna do stali automatowej. Z tego też powodu często nie warto skrawać detali ze stali automatowej, a następnie cynkować, bo można to zrobić na gotowo z docelowej stali nierdzewnej. W gospodarstwie domowym najczęściej stal ta jest stosowana w suszarkach do naczyń, akcesoriach kuchennych, sztućcach, nożyczkach, a także w garnkach. Stal nierdzewna innego rodzaju, najczęściej chromowo-wanadowa, jest używana często w wielu narzędziach, takich jak szpachelki, pace, klucze płaskie i nasadowe, śrubokręty i wiele innych. Stal wykazuje dość dużą wytrzymałość na rozciąganie rzędu 650-900 Mpa i twardość HB 160.

Stal 1.4305 jest jednym z lepszych materiałów nierdzewnych, gdy chodzi o dobrą skrawalność, porównywalną do stali automatowej i w zupełności wystarczające dla przedmiotów codziennego użytku nie narażonych na udar, tak jak w narzędziach specjalistycznych. Jest bardzo powszechnie stosowana i bardzo popularna również ze względu na cenę, która jak na stal o takich właściwościach nie jest nadmiernie wygórowana.

 

Stale odporne na korozję
Przewiń na górę