Śpiwór na każdą pogodę

Wyprawa w góry, czy nad morze z paczką przyjaciół zazwyczaj odbywa się z noclegiem pod namiotami, ponieważ to najtańsza forma przespania nocy. Poza odpowiednio dużym namiotem, potrzebujemy śpiwory, karimaty, albo materace i dużo pozytywnej energii, która pozwoli nam przetrwać deszczowe dni.

Cechy charakterystyczne śpiworów snugpak

śpiwór snugpakSen pod gołym niebem nieco się różni od tego w budynku w wygodnym łóżku. Przede wszystkim podłożem i pościelą. Do namiotu nie zabierzemy kołdry puchowej z dużą poduszką a jedynie śpiwór snugpak. Jest on uszyty z materiałów hydrofobowych, które nie przepuszczają wody, ale przepuszczają powietrze, aby skóra mogła oddychać. Materiał wewnętrzny jest miły w dotyku i pozwala zachować ciepło przez długi czas. Natomiast zewnętrzna warstwa śpiwora jest uszyta z odpornego na rozdarcia i niewchłaniającego wody materiału. Snugpak z wyglądu przypomina kształt mumii, ponieważ zwęża się ku dołowi. Posiada z boku, wewnętrzny, lewostronny zamek, który zapina się pod samą szyję, a głowa zostaje otulona pozostałą częścią materiału, ściąganą na gumce. Śpiwory są szyte w uniwersalnej długości dwustu dwudziestu centymetrów, a ich szerokość wynosi siedemdziesiąt pięć centymetrów. Po zapięciu śpiwór dość dokładnie przylega do ciała i dzięki temu utrzymuje stałą temperaturę, nie pozwalając na wychłodzenie. Po złożeniu, śpiwór nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ jest zwijany ciasno w rulon, który pakowany jest do małego pokrowca. W całości zapakowany waży tylko niecały kilogram.

Meble oraz ekwipunek turystyczny musi być lekki, ponieważ najczęściej cały dobytek niesiemy na własnych plecach. Lekka karimata, śpiwór i przybory do jedzenia, muszą zajmować mało miejsca i nie obciążać zbytecznie właściciela. Snugpak kosztuje stosunkowo niedużo, bo niecałe dwieście złotych.

Śpiwór na każdą pogodę
Przewiń na górę