Spektrometr ramana nie wystarczał

spektrometr ramana

Pracuję w placówce, której nazwa powinna pozostać tajemnicą, ponieważ robimy różne niepodane do wiadomości publicznej badania. Musimy analizować różne ważne informacje. Służą nam do tego między innymi spektrometry.

Mieliśmy na miejscu spektrometr ramana

spektrometr ramanaSprawiamy, że zaistnieje widmo promieniowania i następnie je analizujemy, aby uzyskać potrzebne nam w badaniach informacje. Wykorzystujemy na przykład spektrometr alfa, który jest przez nas najczęściej stosowany. Być może częsta eksploatacja spowodowała to, że przestał on działać. To był dla nas cios, bo wiadomo, że spektrometr gamma nie ma szans go zastąpić. Musieliśmy czym prędzej oddać sprzęt do naprawy i zapytać czy jest w ogóle sens naprawiać, czy może lepiej od razu zaopatrzyć się w nowy. Należy przy tym wspomnieć, że ani taki spektrometr ftir ani alfa nie jest tani z tego względu, że są to bardzo specjalistyczne urządzenia. Wiadomo, że takie rzeczy muszą swoje kosztować, bo stworzone są z bardzo specjalnych komponentów. Poza tym w takich branżach nie ma zbyt dużo konkurencji, więc firmy posiadające spektrometr podczerwieni i pozostałe rodzaje tych maszyn mogą sobie nieraz wywindować cenę jak chcą. Jest to zawsze to niebezpieczeństwo monopolizacji rynku. Mieliśmy na miejscu jeszcze nas spektrometr ramana, jednakowoż nie był on wystarczający. Należy wiedzieć, że każde z tych urządzeń jest przez nas wykorzystywane do innego rodzaju analizy.

Mimo że działają one na podobnej zasadzie, to jednak dają inne dane. Inne spektrometry mogły nam chwilowo zastąpić ten brakujący, ale i tak zależało nam na czasie, w jakim znów będziemy mogli analizować widmo promieniowania alfa.

Spektrometr ramana nie wystarczał
Przewiń na górę