Specjalistyczne montażownice u wulkanizatora

specjalistyczne montażownice

Choć może to się wydawać nieprawdopodobne to wymiana opon w ciężarówce i osobówce przebiega w identyczny sposób z niemal tymi samymi urządzeniami. Jeżeli ktoś zastanawiał się, czy jego osiedlowy wulkanizator byłby w stanie wymienić opony w felgach ciężarówki.

Specjalistyczne montażownice i praca wulkanizatora

specjalistyczne montażownice

To odpowiedź mogłaby być twierdząca. Jedyne w co musiałby się zaopatrzyć taki wulkanizator to montażownice ciężarowe. Tak samo jak w przypadku osobówki, tak i w ciężarówce opona trafia na specjalistyczne montażownice z tym, że dla ciężarówek przez wzgląd na wielkość kół przewidziano je większe. Jednak działanie tych dwóch maszyn jest identyczne ponieważ same maszyny są niemal identyczne. Montażownice ciężarowe różni ustawienie koła podczas procesu. Zwykłe montażownice robią to na poziomo, a ta przewidziana dla ciężarówek w pionie. Z wyglądu też się nieznacznie różnią bo montażownica ciężarowa zwłaszcza z zamontowanym na niej kołem przypomina trochę gruszkę do betonu, a zwykła wąską szafkę. Jednak kiedy przejdziemy już na stanowisko wyważarki do opon nie mamy żadnej różnicy. Zwykła wyważarka jest przewidziana w swojej budowie do obsługi zarówno kół przeznaczonych dla samochodów osobowych jak i ciężarowych. Tak samo wygląda to z urządzeniem do geometrii kół. Dlatego po zakupie montażownicy ciężarowej wydatki dla naszego osiedlowego wulkanizatora właściwie się kończą.

Dochodzi do niego jeszcze jedynie zakup czujników TMPS, ponieważ w przeciwieństwie do samochodów osobowych, komputer pokładowy ciężarówki nie jest w stanie określić ciśnienia opon na podstawie systemów ABS i ESP. Dlatego na wentyle są montowane specjalne czujniki TPMS, które sprawdzają ciśnienie opon i wysyłają zdobyte dane do komputera tira.

Specjalistyczne montażownice u wulkanizatora
Przewiń na górę