Rodzaje pasów napędowych

W obecnych czasach w wielu dziedzinach przemysłu wykorzystywane są pasy napędowe.Do rodzai pasków napędowych zalicza się paski zębate, płaskie, klinowe, wielorowkowe,wariatorowe. Obecnie najczęściej stosowane są paski klinowe.

Zastosowanie pasków napędowych- co należałoby wiedzieć?

pasy napędoweSprawne funkcjonowanie pasów napędowych zależy przede wszystkim od jakości zastosowanych materiałów, odpowiedniego napięcia oraz dopasowania wszystkich elementów konstrukcji. Paski napędowe służą przede wszystkim do przekazania napędu. Odpowiednie działanie pasków wpływa na wiele układów, a ich nie sprawne działanie może przyczynić się do unieruchomienia pojazdu. Każdy z wyżej wymienionych rodzajów pasków napędowych posiada inne zastosowanie.Pasy napędowe płaskie służą do przenoszenia mocy w napędach zwykłych. Najważniejszą ich cechą jest fakt, że posiadają możliwość przeniesienia dużych mocy przy optymalnie małych wymiarach. Budowa pasków zębatych oraz materiał, z których są wykonane wpływają na to, że znajdują swoje zastosowanie w miejscach gdzie możliwa jest stała i cicha praca. Pasy zębate można podzielić na trzy grupy : pasy o podziałce calowej, o podziałce metrycznej, pasy specjalne. Kolejnym rodzajem pasków napędowych są paski klinowe, które są tak przygotowywane, aby spełniały swoją rolę. Istnieje wiele rodzai pasków klinowych. Należą do nich m.in. : paski klinowe klasyczne oraz paski klasyczne uzębione. Paski klinowe znalazły swoje zastosowanie w takich urządzeniach jak: prasy, szlifierki. Pasy napędowe wielorowkowe znajdują swoje zastosowanie również w transporcie. Wykonywane są z tworzyw polibutadienowych. Mają zastosowanie w przekładniach o dużych obrotach przy małych średnicach kół. Ich specyficzna budowa przyczynia się do tego, że pas podczas ruchu pozostaje na odpowiednim miejscu. Ostatnim owianym rodzajem pasków napędowych są paski wariatorowe, które wykorzystywane są do pracy w przekładniach bezstopniowych różnego rodzaju urządzeń, najczęściej w przemyśle. Najważniejszą cechą tego rodzaju jest możliwość zastosowania z kołami prasowymi o małych średnicach.

Należy także wiedzieć, że paski napędowe są elementem, który podlega zużyciu i musi być na bieżąco wymieniany. Jego zużycie można rozpoznać poprzez spękanie wewnętrznej strony a także widoczne ślady przetarć. Ważne jest, aby nie zwlekać z wymianą pasków napędowych, ponieważ w każdej chwili może dojść do ich całkowitego zużycia a co bezpośrednio przyczynia się do unieruchomienia napędu.

Rodzaje pasów napędowych
Przewiń na górę