Przymus psychiczny i fizyczny w uzależnieniu alkoholowym

Człowiek może uzależnić się od różnych substancji. Początki uzależnienia są zazwyczaj bardzo delikatne – osoba zaczyna sięgać po alkohol w sytuacjach stresujących, po to by się zrelaksować np. po długim dniu pracy. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy taka osoba zaczyna odczuwać przymus spożywania alkoholu i nie może się bez niego obejść, czyli nie wyobraża sobie spędzenia jednego wieczoru bez alkoholu.

Utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu

alkoholizm terapiaAlkoholizm nazywany jest również toksykomanią alkoholową. Warto pamiętać o tym pojęciu, by zdawać sobie sprawę z tego, że spożywanie alkoholu w dużych ilościach jest toksyczne i uszkadza różne narządy w ludzkim organizmie. W napojach alkoholowych znajduje się etanol. Zależnie od napoju ma on różne stężenia. Jeśli chodzi o alkoholizm terapia, to jest ona prowadzona w różnych ośrodkach. Można wyróżnić tutaj zarówno ośrodki otwarte jak i zamknięte. Alkoholicy rzadko decydują się samodzielnie na terapię. Kiedy wpadają już w bardzo głębokie uzależnienie, to czasami potrzebne jest nawet leczenie przymusowe. Sam alkoholizm polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Alkoholikowi nie wystarczy jedno piwo czy jeden drink, chociaż od tego się zaczyna. Z biegiem czasu potrzebuje coraz więcej, by zaspokoić swój głód uzależnienia. Mówi się tutaj o głodzie alkoholowym. To samo dotyczy przecież palenia papierosów – z czasem liczba wypalanych papierosów zwiększa się, bo również głód nikotynowy jest większy.

Przymus spożywania alkoholu przez alkoholika jest nie tylko psychiczny, ale również somatyczny. Jest to więc zarówno uzależnienie fizyczne jak i psychiczne, z czego trzeba sobie zdawać sprawę. Dlatego terapia alkoholizmu ma na celu pozbycia się tego przymusu – i fizycznego, i psychicznego, by uwolnić się na zawsze od picia.

Przymus psychiczny i fizyczny w uzależnieniu alkoholowym
Przewiń na górę