Prawo jazdy kategorii B

Posiadacze kategorii B wbrew pozorom mogą prowadzić różnymi pojazdami, nie tylko samochodami osobowymi, których masa nie przekracza 3,5 tony. Gama pojazdów dla tej kategorii jest znacznie większa i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego iloma pojazdami są uprawnieni kierować. Posiadając prawo jazdy B możemy także prowadzić pojazdy niższych kategorii. 

Jakie pojazdy można prowadzić z kategorią B?

prawo jazdy kategorii B - KrakówNa początku ubiegając się o prawo jazdy kategorii B musimy mieć skończonych 18 lat, a kurs rozpocząć możemy minimum 3 miesiące przed uzyskaniem wymaganego przedziału wiekowego. Przede wszystkim taki dokument będzie upoważniał nas do prowadzenia pojazdem samochodowym, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, z wyjątkiem autobusu i motocykla. Taki samochód możemy także połączyć z przyczepą lekką bądź campingową, lecz wtedy mamy do czynienia z dodatkowym pojazdem samochodowym, dlatego też nazywamy to zespołem pojazdów. Dodatkowo posiadając prawo jazdy kategorii B – Kraków jesteśmy uprawnieni do kierowania ciągnikiem rolniczym oraz kombajnem zbożowym bez względu na ich masę. Posiadając taką kategorię możemy prowadzić tak naprawdę każdy pojazd wolnobieżny, do których zalicza się także czterokołowiec, oraz do każdego z nich możemy dołączyć niewielką przyczepę, lecz jej obciążenie nie może przekroczyć 750 kilogramów. Posiadając prawo jazdy B z pewnością możemy prowadzić największą ilością pojazdów w porównaniu do innych kategorii. 

Aby nabyć uprawnienia kandydat na kierowce musi przystąpić do egzaminu państwowego, podczas którego sprawdzane są jego umiejętności wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Taka osoba musi przystąpić do dwóch egzaminów, które przeprowadzane są w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego zlokalizowane w każdym mieście wojewódzkim. 

Prawo jazdy kategorii B
Przewiń na górę