Krajobraz wsi – dawniej i dziś

kosze uliczne

Wraz ze zmianami zachodzącymi w dzisiejszym świecie i zmianą funkcjonowania gospodarki większe wsie coraz bardziej odchodzą od swoich typowych cech i warunków w nich panujących. W niektórych małych miejscowościach obecnie jest zdecydowanie o wiele mniej osób zajmujących się rolnictwem, uprawą ziemi czy hodowlą zwierząt.

Kosze uliczne przy ławce

kosze uliczneCoraz więcej osób zatrudnionych jest w przemyśle, często pokonuje codziennie wiele kilometrów (nawet kilkadziesiąt) do pracy lub wyjeżdża w kilkutygodniowe delegacje do większych miast czy za granicę. Coraz rzadszym widokiem są podwórka pełne kur czy gęsi oraz łąki z krowami – co najwyżej niektóre osoby „z przyzwyczajenia” posiadają kilka niosek czy krowę, bardziej zapewniające wyłącznie domowe potrzeby niż w celach zarobkowych, jak to było dawniej, kiedy rolnictwo było często jedynym źródłem dochodu w rodzinie. Teraz niektóre wsie to takie mini miasta o typowo miejskim charakterze. Pełno budynków, sklepów, kolorowych szyldów i domowych restauracji. Coraz mniej drzew i zielonych terenów (zwłaszcza w centrum) zamiast tego kosze uliczne wykonane z metalu przy każdej gustownej ławeczce w parku w zamian za dawne siedzenie na kocu na jakimś skrawku trawy i pojemniki na psie odchody – bo przecież z psem nie wypada już wyjść na spacer za potrzebą do lasu.

Wszystko to denerwuje rodzimych mieszkańców, choć przecież z perspektywy ekologii i rozwoju to zmiany koniecznie i potrzebne by skutecznie chronić naszą planetę (podobnie jak zorganizowane punkty skupu elektroniki, złomu czy pojemniki na leki przeterminowane, zamiast ogromnych wysypisk śmieci, które jeszcze do niedawna wiodły prym wśród sposobu utylizacji śmieci na wsiach).

Krajobraz wsi – dawniej i dziś
Przewiń na górę