Jak zrobić wykop pod fundamenty?

 

Każdy z nas wie, jak wygląda dom. To miejsce w którym spędzamy czas wolny z rodziną składający się się z wielu ścian oraz dachu. Jednak by ściany mogły powstać musimy zrobić solidne fundamenty za pomocą wykopów.

Wykop pod fundamenty – na czym to polega?

solidne zabezpieczenie wykopówZanim powstaną fundamenty, należy zrobić najpierw wykop zanim rozpoczniemy budować dom. Cały proces ten wymaga podjęcia szeregu czynności i decyzji: jakich narzędzi użyć do wykopu? Jak solidne zabezpieczenie wykopów zrobić? Czy do wykopów wynająć sprzęt budowlany w postaci koparki czy może grupę ludzi? To wszystko zależy od jakości ziemi czy pogody. Prace te najlepiej wykonywać pomiędzy takimi miesiącami marzec a październik. Takich prac budowlanych nie prowadzi się w dni deszczowe. Zanim przystąpimy do prac związanych z wylewaniem fundamentów, musimy usunąć całą ziemie pod obrysem domu zgodnie z projektem. Pierwszą warstwę ziemi należy usunąć do 10 cm i najlepiej wykonać to pomocą koparki. Kolejne 10 cm ziemi usunąć ręcznie za pomocą szpadli lub łopat w celu nie naruszenia gruntu rodzimego stykającego się z fundamentami. Po usunięciu tej ziemi przystępujemy do kopania rowów do głębokości w której znajdować będą się ławy. Ważne by szerokość rowów była większa od ław, by umożliwić montaż desek. Istotne jest także by głębokość pod fundamenty nie była ani za mała ani za duża względem projektu. Zbyt głębokie fundamenty mogą dojść do wód gruntowych, a zbyt płytkie fundamenty będą powodować pęknięcia. W tym celu ważne jest zachowanie właściwości. Następnie przystępujemy do prac związanych z szalunkiem i wylewaniem betonu, który po wyschnięciu, pozwala na rozpoczęcie dalszych prac budowlanych.

W trakcie prac wiązanych z przygotowaniem prac do budowy fundamentów ważne jest zapoznanie się z zasadami budownictwa. W tym celu doprowadzimy do uniknięcia błędu a tym samym wytwarzania dodatkowych kosztów.

 

Jak zrobić wykop pod fundamenty?
Przewiń na górę