Jak zabezpieczyć się przed ptakami

W wielu dziedzinach życia obecność dziko żyjących ptaków są dla nas niepożądana. Mogą roznosić choroby, zanieczyszczając otoczenie, powodować straty w uprawach czy nawet być przyczyną wypadków komunikacyjnych. Z tego powodu ważne są właściwe metody zabezpieczania się przed nimi.

Ptaki jako szkodniki i zagrożenie

zabezpieczenia przeciw ptakomWraz z wybuchem pandemii ptasiej grypy do świadomości społecznej dotarła rola migracji stad dzikich ptaków  w roznoszeniu tej i innych groźnych chorób. Powstania wielu ognisk ptasiej grypy można było by uniknąć, gdyby wcześniej podjęto odpowiednie środki ograniczające kontakt drobiu hodowlanego ze środowiskiem zewnętrznym. Niestety, potrzeba było wybuchu choroby zakaźnej, by hodowcy zrozumieli, jak ważne są zabezpieczenia przeciw ptakom dzikim na terenie wolier i wybiegów. Jako szkodniki traktuje się ptaki w sadownictwie. Humanitarną metodą ograniczania strat powodowanych przez nie w sadach owocowych jest zabezpieczanie drzewek siatką o drobnych oczkach. Uniemożliwia ona dostęp do owoców, które byłyby łakomym kąskiem chociażby dla szpaków. Nakłady finansowe na takie zabezpieczenie są stosunkowo niewielkie, a pozwalają na zlikwidowanie strat powodowanych przez ptaki, gdy inne metody odstraszania od upraw okazują się nieskuteczne. Innym terenem, na obszarze którego ptaki nie mają prawa się pojawiać ze względu na bezpieczeństwo są lotniska. Wpadając do silnika odrzutowego mogą spowodować groźny dla ludzkiego życia wypadek.

Odstraszanie i uniemożliwianie dostępu ptakom dzikim do upraw, obiektów inwentarskich czy budynków mieszkalnych jest ważną kwestią, której nie można zaniedbywać. Istotne jest również to, by stosować metody humanitarne i nie powodujące uszczerbku na zdrowiu dzikiego ptactwa, które jednocześnie skutecznie trzyma je z dala od miejsc, w których są niepożądane.

Jak zabezpieczyć się przed ptakami
Przewiń na górę