Jak pozbyć się rybików z łazienki?

 

Wiele osób świadomie decyduje się na posiadanie zwierzęcia domowego. Najczęściej są to psy lub koty, a także gryzonie i ptaki. Nieco rzadziej spotykanymi, choć coraz popularniejszymi są zwierzęta terrarystyczne, takie jak gady, płazy, pajęczaki i owady. W wielu domach oprócz tych świadomie hodowanych zwierząt żyją też inne, mniejsze stworzenia, których obecność nie zawsze jest mile widziana.

Preparaty na rybiki

środki na rybikiOwady, takie jak karaluchy czy pluskwiaki powszechnie przeważnie budzą niechęć. Insekty te są szkodnikami, które dobrze jest szybko wytępić z mieszkania, by nie narobiły większych szkód. Mniej szkodliwe, choć wciąż niezbyt mile widziane są mali mieszkańcy wielu łazienek i kuchni — rybiki cukrowe. Te małe istotki nie są niebezpieczne dla ludzi, wręcz przeciwnie — żywiąc się pozostawionymi na podłodze łazienki mikro kawałkami papieru toaletowego stają się naszymi prywatnymi sprzątaczami. Ponadto w ich diecie znajdują się inne, małe owady, co sprawia, że rybiki są również naszymi osobistymi ochroniarzami przed innymi, często groźniejszymi dla ludzi owadami. Mimo pożytku, który płynie z trzymaniu tych owadów w łazience, ich prędkość rozmnażania sprawia, że mogą stać się dość uciążliwymi lokatorami. Można się ich pozbyć na kilka sposobów. Jednym z najmniej inwazyjnych sposobów pozbycia się ich, jest nakłonienie ich do przeprowadzki. Aby tego dokonać, należy poznać warunki, jakie są optymalne dla rozwoju tych owadów. Rybiki cukrowe uwielbiają ciepłe i wilgotne pomieszczenia, dlatego bardzo często na swoje mieszkanka wybierają łazienki. Jeśli zadba się o to, by łazienka pozostawała sucha, a także obniży się w niej temperaturę, rybiki same uciekną z niej w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Całkowite pozbycie się wilgoci z łazienki nie jest jednak łatwe, dlatego można sięgnąć po chemiczny środek na rybiki. W sklepach istnieją różnego typu preparaty, takie jak: granulat, żele, spraye, koncentraty i inne. Korzystając z tych środków należy być jednak ostrożnym — nie należy używać ich w pobliżu jedzenia, w sytuacji stosowania silnych preparatów chemicznych w łazience warto wynieść na jakiś czas ręczniki, szczoteczki do zębów i inne przedmioty mające styczność ze skórą. Na czas działania środków nie należy wpuszczać do pomieszczenia zwierząt domowych, natomiast po usunięciu szkodników należy pomieszczenie dokładnie wysprzątać i wywietrzyć.

Rybiki cukrowe nie są szkodliwe dla ludzi, jednak ich obecność może budzić u wielu niechęć. Najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest zlikwidowanie ich naturalnych warunków do życia, jednak jeśli to nie zadziała, można sięgnąć po środki chemiczne. Korzystając z nich należy zachować ostrożność. 

 

Jak pozbyć się rybików z łazienki?
Przewiń na górę