Jak obrabia się metal?

Różnego rodzaju metale znajdują zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu. Stal nierdzewna jest wykorzystywana głównie w przemyśle motoryzacyjnym, w kolejnictwie i w lotnictwie. Wykonuje się z niej wiele elementów pojazdów oraz szyny kolejowe i tramwajowe.

Rodzaje frezów trzpieniowych

frezy do metalu trzpienioweBardziej odporna na korozję stal kwasoodporna, znajduje zastosowanie głównie w przemyśle chemicznym, gdzie wykorzystuje się wykonane z niej zbiorniki i rury. Przemysł korzysta także z metali nieżelaznych, takich jak tytan, miedź, cyna i aluminium. Zanim jednak będziemy mogli skorzystać z metalowych wyrobów, rudy metali muszą zostać poddane przetopieniu, a następnie obróbce i skrawaniu. Do obróbki blach metalowych używa się frezarek wyposażonych w wiertła, tak zwane „frezy”. Najczęściej stosuje się frezy do metalu trzpieniowe, które służą do wykonywania precyzyjnych cięć czołowych, żłobień i zagłębień. Trzpienie posiadają krawędzie tnące na czole i po bokach. Ze względu na swój kształt są nazywane także frezami palcowymi. Frezy palcowe dzieli się na dwa główne typy, czyli: frezy z ostrzem centralnym i frezy z ostrzem niecentralnym. Ostrza centralne pozwalają na wykonywanie cięć pionowych, bez konieczności wcześniejszego nawiercenia. Jeśli potrzebujemy wykonać cięcie pod nietypowym kątem, powinniśmy wtedy wybrać frezy kształtowe. Posiadają one chwyt walcowy, dzięki czemu wyglądają, jakby na czubku miały koronę. Kolejnym rodzajem są frezy nasadowe, które różnią się od frezów trzpieniowych rozmiarem, oraz tym, że zamiast części chwytowej mają otwór.

Jest to spowodowane tym, że przy produkcji większych frezów, stosowanie dużych części chwytowych jest zbyt kosztowne. Przy średnicy powyżej 40mm bardziej opłaca się korzystać z trzpieni wielokrotnego użytku, na które nakłada się głowice frezarskie.

Jak obrabia się metal?
Przewiń na górę