Głowice ultradźwiękowe do pomiaru grubości

Ultradźwięki są obecnie jednym z najpopularniejszych wynalazków dzisiejszej techniki oraz stały się niezastąpione zarówno w branży budowlanej, laboratoryjnej jak i kosmetycznej. Jednak jednym z najpopularniejszych urządzeń, które wykorzystują ultradźwięki są grubościomierze, które pozwalają w zaledwie kilka sekund dokonać odpowiednich pomiarów np. elementów metalowych.

Ultradźwięki – niezawodne narzędzie sprawdzania grubości 

głowice ultradźwiękowe do pomiaru grubości materiałuW dzisiejszych czasach bardzo ważne są dokładne pomiary, które zapobiegają błędom przy wyliczaniu np. ilości płynu do hydroizolacji, lub obliczenia ile należy przygotować farby do pokrycia dowolnego elementu. Nowością na rynku są głowice ultradźwiękowe do pomiaru grubości materiału, które dzięki wykorzystywaniu nowoczesnej technologii, mogą być bardzo pomocne podczas prac inżynierskich lub budowlanych. Atutem takich grubościomierzy są również moduły, które pozwalają na wprowadzenie odpowiednich ustawień urządzenia, dzięki czemu znacznie wpływają na czas wykonywanej pracy. Pewnie niektórzy zastanawiają się, na jakiej zasadzie działają urządzenia pomiarowe wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Cały sekret tkwi w głowicy, w której umieszczony jest element emitujący wiązkę ultradźwiękową, natomiast wbudowany licznik zbiera informacje o prędkości rozchodzenia się fali i z tych informacji (dzięki wzorom matematycznym), grubościomierz wylicza dokładną grubość danego materiału, który badamy.

Jednak należy pamiętać o tym, że – dla pewności otrzymanego wyniku – zawsze należy powtórzyć badanie w innym miejscu danego elementu, ponieważ istnieje minimalne ryzyko występowania wewnątrz materiału nierówności strukturalnych albo pęcherzyków powietrza, które mogą delikatnie zmieniać wyniki pomiarowe. – wówczas urządzenie wyliczy nam średnią.

Głowice ultradźwiękowe do pomiaru grubości
Przewiń na górę