Drewnopodobna elewacja – zalety materiału

Drewno to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu w pracach budowlanych i wykończeniowych. Sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i przy wykorzystaniu zewnętrznym. W tym drugim przypadku trzeba jednak pamiętać, aby drewniane deski zabezpieczyć przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych.

Naturalne drewno czy imitacja?

imitacja drewna na elewacjęDrewniane deski bardzo często widoczne są na elewacjach domów, zarówno tych utrzymanych w nowoczesnej formie, jak i tych już leciwych, tradycyjnych budynków. Drewno jest jednak dość wymagającym materiałem i potrzebuje odpowiedniego potraktowania, jeśli chcemy, aby służyło nam przez kolejne dekady. Nie każdy gatunek drewna jest równie wytrzymały i odporny na trudne warunki atmosferyczne, które w naszym kraju bywają wymagające. Najlepszymi gatunkami drewna do zastosowania na zewnątrz jest drewno egzotyczne i szlachetne. Ich wspólną cechą, świadczącą o trwałości, jest dużo większa gęstość (przez to i twardość) niż w przypadku drewna sosnowego. Niestety cena desek wykonanych z tych najlepszych gatunków jest dość wysoka, nie każdego stać na taki wydatek. Ponadto nawet takie deski wymagają regularnego impregnowania, aby zachować swoje właściwości i atrakcyjny wygląd. Zamiast inwestować w drogie drewno egzotyczne, można wykorzystać deski drewnopodobne. Imitacja drewna na elewację może być wykonana z desek kompozytowych, które są mieszanką naturalnych włókien celulozowych oraz tworzyw sztucznych. Dodatek tworzywa sztucznego zapewnia odporność na działanie wody oraz na promienie słoneczne. Ponadto takich desek nie trzeba w żaden sposób zabezpieczać, zatem ich eksploatacja nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, ani nakładami pracy.

Deski kompozytowe to tylko jeden ze sposobów na wykonanie elewacji domu do złudzenia przypominającej naturalne drewno. Bardzo często wykorzystuje się w tym celu deski z włóknocementu, gdzie głównymi składnikami są włókna celulozowe i cement, a ponadto woda i plastyfikatory. Są równie trwałe i odporne na wodę, słońce i szkodniki, co deski kompozytowe. Ponadto można je malować na dowolny, wybrany przez siebie kolor.

Drewnopodobna elewacja – zalety materiału
Przewiń na górę