Jeśli podejmujemy lub podejmowaliśmy w przeszłości pracę poza granicami naszego kraju musimy wiedzieć, że obowiązuje nas tak samo jak w Polsce zeznanie podatkowe roczne. To konieczność, która dotyczy każdego obywatela, niezależnie od tego, gdzie wykonywał daną pracę. Jest oczywiście jeden warunek konieczny, obowiązkowy.
Kto rozlicza dochody?
Zatrudnienie to musi być wykonywane w oparciu o umowę o pracę. Inne formy tez są dozwolone typu o dzieło, zlecenie i inne, które dają nam gwarancję opłacania przez pracodawce składek. Składki zdrowotne, emerytalne i rentowe czy chorobowe są składnikami każdego wynagrodzenia. Różnią się tylko formą i wysokości w odniesieniu do różnych form umowy zawartej pomiędzy osobą podejmująca zatrudnienia, a pracodawcą. Jeśli więc mamy do czynienia z zeznaniem podatkowym łączy się z tym tematem również zwrot podatku. Rozliczenie dochodów z niemiec to standardowa procedura. W okresie rozliczeniowym musimy złożyć nasze deklaracje również wtedy, gdy praca nasza wykonywana była u obcokrajowca. Dobrym przykładem są Niemcy, ponieważ w ostatnim czasie duża liczba Polaków wyjeżdżała i nadal udaje się tam, by pracować zarobkowo. Zwrot podatku następuje tak jak w Polsce po dopełnieniu wszelkich formalności. Mowa to przede wszystkim o przesłaniu dokumentacji od pracodawcy, rozliczeniu i dostarczeniu do właściwego urzędu skarbowego. Kwota zwrotu podatku jest zależna od łącznej kwoty naszego dochodu na zeznaniu pit i od tego, czy posiadamy dzieci.
Cała procedura jest podobna do tej co znamy i co roku podejmujemy w jej ramach na terenie naszego kraju. Nie dotyczy to bowiem tylko ludzi, którzy za tak zwanym chlebem wyjeżdżają za granicę i pracują dorywczo. Praca na czarno być może pozwala nam zarobić więcej, jednak łączy się z dużym ryzykiem. Warto bowiem mieć umowę i nie martwić się o konsekwencje.