Cięcie laserowe metalu

Obróbka metalu nie należy do najłatwiejszych zadań. Im twardszy metal, tym wytrzymalszy, ale także trudniejszy w obróbce. Bez odpowiednich narzędzi nie uzyskamy odpowiedniego efektu. O ile aluminium jest dość miękkim materiałem i możemy obrabiać je w dość prosty sposób przy pomocy narzędzi ręcznych, to w przypadku stali, która jest znacznie twardsza, sprawa wygląda całkowicie inaczej.

Działanie wycinarek laserowych

wycinarka laserowaWycięcie dwóch takich samych elementów z metalu przy pomocy ręcznych narzędzi do obróbki metalu jest niemożliwe. Nie uzyskamy oczekiwanej dokładności, nawet jeśli umiemy bardzo dobrze obchodzić się z pilnikami, czy szlifierką tarczową. Jest to po prostu niemożliwe, ponieważ zawsze jest jakiś margines błędu, błąd człowieka. Sprawa wygląda całkiem inaczej, jeśli komputer wykonuje za nas większość pracy, ponieważ jest znacznie dokładniejszy. Z pomocą może przyjść nam wycinarka laserowa, która po odpowiednim zaprogramowaniu, pozwoli nam wyciąć dowolny kształt, z dokładnością do dziesiątych milimetra. Największą zaletą takiej wycinarki jest to, że jest ona powtarzalna. Dwa elementy wycięte ze sztabki metalu według tego samego schematu nie będą się niczym różnić. Za pomocą lasera możemy przecinać dosłownie każdy metal, nawet te, które charakteryzują się bardzo dużą twardością, tak jak na przykład stal konstrukcyjna.

Sama obsługa takiego urządzenia jest dość skomplikowana. Musimy poświęcić sporo czasu na to, aby opanować obsługę takiej wycinarki do tego stopnia, aby móc wyciąć idealnie taki kształt jaki chcemy. Jednak jeśli poświęcimy swój czas i opanujemy obsługę, to nasza praca stanie się znacznie łatwiejsza, a także będziemy mieli znacznie więcej możliwości, takich jak na przykład wykonywanie przedmiotów ze stali, których do tej pory nie byliśmy wstanie wykonać.

Cięcie laserowe metalu
Przewiń na górę